Aktualności
  • Strona główna
27
01
2019

Zapraszamy na 8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters!

To już ostatni moment, aby zapisać się i móc wystartować w 8. Halowych Mistrzostwach Świata w Lekkiej Atletyce Masters! Rejestracja zostanie zamknięta 29 stycznia 2019 r.!

Zawody z założenia i nazwy mają charakter halowy, niemniej jednak to w ramach mistrzostw odbędą się też konkurencje na stadionie (rzut młotem, oszczepem i dyskiem), cross, a także chód uliczny na 10 km, bieg na 10 km i półmaraton.

W reprezentacji Polski na WMACI 2019 są m.in. takie tuzy „lekkiej”, jak chociażby czterokrotny mistrz olimpijski Robert Korzeniowski, który 30. marca pobiegnie w półmaratonie, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski (planujący… pobiec w crossie na 8 km), Władysław Kozakiewicz (mistrz olimpijski i były rekordzista świata w skoku o tyczce), Urszula Kielan (wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż), Sebastian Chmara (były halowy mistrz świata i Europy w siedmioboju lekkoatletycznym), Wanda Panfil (jedyna polska mistrzyni świata w maratonie), Anna Jakubczak, Jan Huruk, Ludwika Chewińska, Genowefa Patla i Ryszard Szparak. W WMACI 2019 weźmie udział także najstarszy lekkoatleta na świecie i jednocześnie najstarszy mężczyzna żyjący obecnie w Polsce – niemalże 109-letni Stanisław Kowalski ze Świdnicy, a także wielka sława światowego sprintu, wicemistrz olimpijski z Aten (2004), trzykrotny medalista mistrzostw świata, aktualny rekordzista Europy na dystansie 100 metrów, trzykrotny mistrz Starego Kontynentu, Lekkoatleta Roku 2006 w Europie – Francis Obikwelu.

DSC09428

Start w mistrzostwach świata masters w Toruniu nie wymaga posiadania licencji ani klas sportowych, nie są wymagane żadne minima kwalifikacyjne. U boku mistrzów w reprezentacji Polski może wystartować w zasadzie każdy chętny, kto ma ukończone minimum 35 lat i komu stan zdrowia pozwala na podjęcie sportowej rywalizacji (decyduje ocena i deklaracja uczestnika, badania są zalecane, ale nie wymagane). Każdy uczestnik czempionatu w pakiecie startowym otrzyma m.in. reprezentacyjną koszulkę startową i pamiątkowy medal w kształcie Katarzynki, najsłynniejszego toruńskiego piernika.

Rywalizacja w ramach WMACI Toruń 2019 odbywa się w kategoriach wiekowych dzielonych według pięcioletnich przedziałów (np. dla osób mających ukończony 35. rok życia, a jeszcze przed ukończeniem 40 lat, dalej: 40-44, 45-49, 50-54, itd.).

W sumie do rywalizacji w całych mistrzostwach stanie około 4 tysięcy zawodników z całego świata, którzy wezmą udział w około 8 tysiącach starów indywidualnych (tzw. osobostartów). Na listach startowych zarejestrowani są już zawodnicy z aż 78 krajów.

Więcej na stronie mistrzostw (www.wmaci2019.com) na stronie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters (www.pzlam.pl) oraz na Facebooku WMACI i PZLAM.